scorecardresearch

NON-GMO GDO Free Sertifikası - TÜRCERT

0 izlenme
Kategori Teknoloji
Eklenme Tarihi 1 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
Kısaca GDO tanımı, Genetiği Değiştirilmiş Organizmayı ifade etmektedir.
Genel olarak GDO’lar yani genetiği değiştirilmiş organizmalar, tarımsal üretimin yükselmesinde etkili olmuştur ama diğer yandan insan sağlığı ve çevre üzerinde yarattığı etkiler bir takım sosyo-ekonomik kaygılar yaratmıştır.
Avrupa birliği ülkelerinde, GDO’lu ürünlerin yetiştirilmesine karar verilmeden önce, bilimsel yöntemlere dayanan çevre etki analizlerinin yapılmasını sağlayan düzenlemeler 1990 yılından beri yürürlüktedir. Ülkemizde de 2010 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından, Biyogüvenlik Kanunu çıkarılmıştır.
Bu kanun, modern biyoteknoloji yöntemlerle elde edilen GDO’lu ürünlerden kaynaklanacak riskleri önlemeyi, insan, hayvan ve bitki sağlığı yanında çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlamayı hedeflemektedir.
Kuruluşumuz Türcert, ürünlerin tohum tedarik çalışmalarından, tarımsal faaliyetlerine kadar, hatta işlenmesi ve tüketicilere sunulmasına kadar çeşitli aşamalarda bağımsız ve tarafsız bir gözle ürünün GDO içermez olduğunu tespit etmekte ve bu durumu belgelendirmektedir.
Bu çalışmalarda ilgili standartlar yanı sıra Avrupa Birliği direktifleri de esas alınmaktadır.
NON-GMO GDO içermez sertifikası almak için markamız Türcert ile çalışabilirsiniz.
www.kalitebelgesi.com/belgelendirme/gida-belgelendirme/non-gmo-gmo-free-gdo-icermez-belgelendirme
Etiketler