scorecardresearch

HACCP Nasıl Alınır - TÜRCERT

0 izlenme
Kategori Teknoloji
Eklenme Tarihi 2 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
HACCP standartlarının özelliği ulusal olmasıdır. Bundan önce her ülke kendi yasal düzenlemeleri çerçevesinde gıda üretiminde kritik kontrol noktalarının tespit edilmesi ve bu noktalardaki tehlike analizlerinin yapılmasının esaslarını belirliyordu. Dolayısıyla HACCP standardının uluslararası bir geçerliliği bulunmuyordu.
Daha sonra uluslararası bir uyuma duyulan ihtiyaç yüzünden ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardı hazırlanmıştır ve dünyanın her yerinde geçerli olacak bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak hedeflenmiştir.
Bugün artık gıda üretici firmaları için HACCP Belgesi verilmemektedir. Onun yerine, HACCP standardının üzerine kurulmuş olan ISO 22000 Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi verilmektedir. 2006 yılından önce HACCP Belgesi almış olan kuruluşlar, belge yenileme döneminde ISO 22000 Belgesi almaktadır.
HACCP Belgesi almak için markamız Türcert ile çalışabilirsiniz.
www.turcert.com/belgelendirme/urun-belgelendirme/haccp-tehlike-analizi-ve-kritik-kontrol-noktalari-sistemi/haccp-tehlike-analizi-ve-kritik-kontrol-noktalari-sistemi-nasil-kurulur
Etiketler